Jest kontakt!
Internet saabuski eile. Rääkides brändide keeles – pumba vahetas välja toru :P
Järgmisena tuleks tekitada mingi elegantne ja efektiivne WiFi lahendus. Kolme tuppa juhtmeid vedada on paras PITA… WiFi teisest küljest võib aga samuti selleks osutuda, kui mingid lained ripakile jäävad…
Ise pole WiFi’t varem näppinud ja kogemused puuduvad… Ilmselt oleks viisakas kui keskne purk on nii access point kui firewall? Või peaks olema ta WiFi ruuter, firewall, ADSL modem… Mis vahe on üldse access point‘il ja ruuteril WiFi kontekstis? Mis brände vältida, mis lollusi mitte teha?
Ja mispärast on PCMCIA WiFi kaardid kallimad, kui PC kaardid? Läpakale peaks ju kõik asjad kallimad olema, eks :)
Ihii, ärganud:P
Ojaa, juhtmete vedamisest ning interneti jagamisest (eriti selle võimalikest raskustest) tean pooli asju:P Aa teil läks isegi hästi, et neti kohe ilusti sisse saite;)
oo, minu kasukas :P
kunagi elasin minagi gonsioris ohvitseride majas, ja sealne 6 toa lahendust oleks andnud kaabeldada ja lihtsama vastupanu teed minnes loopisime kaablit aknast aknasse, mööda maja välisseina. Pääsesime 11 meetriga, toas seinaäärimööda minnes oleks miski kolmkümmend+ meetrit saanud.
WiFi soovitus: http://d72.pri.ee/index.php?p=7
tegemist masinaga linksys wrt54g, see saab neti jagamise ja wifiga iseseisvalt hakkama (1250.-). Vajadusel ja oskuste korral saab sellele ka miski linuximoodi asja peale ajada (http://openwrt.org/) ja see peaks võimalusi avardama
mina soetasin endale tiba rohkem kui aasta tagasi kolme jakobsoni eest smc barricade nimelise traadita marsruuter-tulemüüri SMC2804WBR. wifi kõrval on tal ka 4 sajamegabitist traadiauku ning oskus dyndns.org serveriga iseseisvalt läbirääkimisi pidada. mina olen rahul.
Endal vaja kodus täpselt sama lahendus teha nüüd kus lauaarvutist iBooki kasuks loobusin. Kuna ADSL-i purk on laual juba ammusest ajast olemas, siis minu arust üks lihtsamaid lahendusi on juurde osta selline tükk: http://www.wcam.ee/index.php?action=w_wire&act=item&item=65
Tundub, et Wollil midagi analoogset, lihtsalt teiselt tootjalt. Igatahes on ka sellel 4 tavalist võrguauku lisaks WiFile. Samuti on oskab ta ise ADSL-ile öelda, et tee nüüd PPPoE ühendus sinna-tänna, jagada IP-sid jne. Konfimine peaks käima läbi veebiliidese.
Ja ripakile ei tohiks midagi jääda, sest saad ju keerata kenasti omale mac aadressi piirangud peale.
minul on täpselt see sama SMC junn, töötab korralikult ja teeb kõike, mis vaja. ADSL modemit AP-sse integreerituna pole mõtet, kuna ega sa ju igavesti ADSL-i ei kasuta ja pealegi kipuvad modemid äikse jms-ga kannatada saama – siis vaheta terve kupatus välja…
tänapäeval vist vähesed WiFi ruuterid ei paku kaablipistmise võimalust, enamik oskab ka PPPoE ühendust valida ja aadresse peavad nad loomulikult ise jagama(kas oleks mõtet toota aparaati, mis pakub teenust teisele aparaadile ja ainult, ikka mitmetele), MAC filter ja muud Wifi turvajunnid ka peaks suht tavaline olema. GUI on selle hinnaklassi toodel ka tavaliselt olemas, ei pea terminaliakna kaudu mingid käsukeeles suhtlema
sestap jääb üle otsustada hinna ja tähekombinatsioonide järgi(A-B-G), osadele sagedustele pidavat mikrolaineahjud ja juhtmeta telefonid ette jääma. Ja muidugi nn firmware alternatiive võiks ju ka olla, näiteks kui vajad naabrimehe p2p vooge taltsutada aga mitte päris kinni keerata ja aparaadi default tarkused seda ei võimalda
aga YMMV, nagu kasutaks teller, s.
vastaks natuke küsimustele ka:)
firewall on rohkem nagu maitse-eelistus, kuigi jah, oleks küll viisakas. põhiline, et ta oleks suuteline sisevõrgus olevatele masinatele (nii traadiga kui üle õhu ühenduvatele) ruutimist tegema, maskeraadingut siis õigemini.
minu soovitus, et ADSL modem olgu ikka eraldi. hinnas sellega ka oluliselt midagi ei võidaks
access point on point mida accessitakse, ehk siis asi, mille külge wifistatud masinad end linkida saavad. tekitab siis ühenduse, mis asendab võrgukaablit sisuliselt. ruuter on ruuter nagu igas teises võrgus, ei ole wifi suhtes kuidagi spetsiifilisem.
SMC, 3Com ja Apple’i omad on head, teiste kohta ei oska arvata :)
PCMCIA kaardid ongi ju alati kallimad, ilmselt sellepärast, et nad on väiksemad :P
ühtegi lollust ei ole eriti mõtet teha ;)
Ilus foto
alustuseks kindlasti WEP. kuigi wepi on juba ammu kräkitud suhteliselt lihtsalt, on see siiski parem kui mitte midagi. MACi põhine kaitse, millest devil räägib..nujah…kunagi pandi ju luud ukse ette kui kedagi kodus polnud, eks :) aga parem siiski kui mitte midagi..
aga jalgratast pole mõtet leiutada, see on juba olemas, google teab, kus see on.
lugeda näiteks:
http://arstechnica.com/paedia/w/wireless-security-howto/home-802.11b-1.html
või siis
http://www.google.com/search?hl=en&q=home+wireless+security&btnG=Google+Search
wirelessi on nii lihtne häkkida, et see on lihtsalt masendav.
tüüpiline küsimus selle peale on, et “miks peaks keegi tahtma minu (võrku|masinat|serverit) häkkida, mul ei ole seal ju miskit, mis kellegile peale minu huvi pakuks?? tavaliselt vastan ma selle peale, et kui eesti politsei ükskord teile uksele koputab, ja teatab, et “kodanik seejasee, teie arvutist on sooritatud tõestatud rünnakud http://www.mingiusasõjaväesait.mil aadressile, mistõttu on meil INTERPOLilt tuleneva palve tõttu vajadus teie arvuti(d) uurimiseks konfiskeerida”
siis saate ehk aru, miks :)
ja tegelikult kõige õigem soovitus: kui ise ei oska, siis kysi kellegilt kes oskab. maksku see või pisukese raha, usu mind, kui sa ykskord leiad, et “hei, mul nagu polekski seda nõuannet vaja läind, mille eest ma maksin”, siis see tähendabki, et see nõuanne läks asja ette. selle eelpool mainitud politsei külaskäigu järel nukrutseda, et rsk, oli mul vaja selle xxx krooni prst koonerdada..siis on hilja juba :)
WPA krüpteerimine on selles osas samm edasi ja üsna paljud seadmed juba toetavad seda, nt ka seesama ülalmainitud SMC.